Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi`nin düzenlediği Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi`nin (ETUK) beşincisi için hazırlık çalışmaları Düzenleme Kurulu`nun ilk toplantısıyla başladı. Hazırlık çalışmaları için Yürütme Kurulu`nun oluşturulduğu toplantıda, etkinliğin 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre Merkezi`nde gerçekleştirilmesi benimsendi.

5. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi’nin Düzenleme Kurulu ilk toplantısını, EMO merkez ve şubelerin temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan 27 kişinin katılımıyla Kaya Prestige Oteli‘nde 29 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirdi. Toplantı EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş‘ın açılışıyla başladı. Toplantıya katılan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ise açılış konuşmasına, bilimsel ve teknik etkinliklerini ülkede süren çatışma ve darbe girişimlerinin yaşandığı bir ortamda yapmak zorunda kalmasına dikkat çekerek başladı. Darbe girişimi sonrasında AKP tarafından OHAL ilan edildiği vurgulayan Yeşil, 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşanan girişime TMMOB‘un sabahın ilk saatlerinde basın açıklaması yaparak tepki gösterdiğini hatırlattı. Yeşil, OHAL ilan edilmesi ile birlikte TMMOB‘un da içerisinde yer aldığı Emek ve Demokrasi Güçleri‘nin “Ne Darbe Ne Dikta” söylemiyle ilkeli bir duruş sergilediğini ifade etti. Askeri darbe girişimi sonrasında yaşananları ise “sivil darbe girişimi” olarak nitelendiren Yeşil, düzenledikleri bilimsel etkinliklerin yoğunluğunu artırarak bu darbe girişimlerine bir anlamda yanıt vereceklerini kaydetti. EMO İzmir Şubesi‘nin düzenlediği 4. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi‘ne gösterilen yoğun ilgiye ve etkinlik programın başarısına dikkat çeken Yeşil, etkinliğin 5‘incisine katkı sağlayacak herkese teşekkür etti.

Toplantının açılışının ardından EMO İzmir Şubesi Müdürü Barış Aydın tarafından geçmiş etkinliklere ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Kongre‘nin 2009‘dan bu yana her iki yılda bir gerçekleştirildiğini hatırlatan Aydın, 2009‘da gerçekleştirilen ilk kongrenin 404‘u delege olmak üzere 1024 kişinin katılımıyla düzenlendiğini belirtti. Bünyesinde 3 sempozyum, 1 çalıştay, 1 forum olmak üzere 5 etkinlik barındıran ilk kongrede 77 özgün bildiri sunulduğuna değinen Aydın, etkinliğin ilerleyen yıllarda hem bildiri sunumu hem de katılımcı açısından artarak büyüyen bir grafik sergilediğini ifade etti. 2011 yılında gerçekleştirilen ikinci etkinlikte katılım sayısının 1348‘e yükseldiğini belirten Aydın, üçüncü etkinlikte katılımcı sayısının 4 bin 600‘e, dördüncü etkinlikte ise 5 bin 32‘e yükseldiğini bildirdi. Son olarak 21-24 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen etkinlikte, 3 sempozyum kapsamında 70 özgün bildiri sunumu, 3 panel, 1 özel oturum, 19 çağrılı konuşmacı yer aldığını belirten Aydın, meslek alanlarına ilişkin gündemdeki konuların paneller ve özel oturumlar aracılığıyla irdelendiğini kaydetti. İlk kez 2013 yılında etkinlik kapsamında EMO tarafından teknolojik yeniliklerin sergilendiği ve alanda hizmet veren önemli firmaların katıldığı serginin de katılımcılarla buluşturulduğunu ifade eden Aydın, etkinliğin dördüncüsünde sergi alanın büyüklüğü net 1735 metrekareye yükseldiği ve 50 firma ile 6 sektörel yayının katılımcılarla buluştuğunu kaydetti. Son etkinliğe 15 yabancı konuşmacının katılarak, dünyada gelişmelere ve geliştirilen standartlara ilişkin sunumlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Aydın, etkinliğin düzenleme, yürütme ve danışma, bilim kurullarında çalışma yürüten 200 aşkın kişinin katkılarıyla gerçekleştirildiği vurguladı. Aydın sunumunda etkinliğe konuşmacı ve dinleyici olarak katılanların profiline ilişkin yapılan istatistik çalışmasına da yer verdi.

Aydın‘ın bilgilendirme sunumunun ardından Düzenleme Kurulu toplantısında, benzer etkinliklerin tarihleri ve EMO gündemi değerlendirilerek 5. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi‘nin 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilmesi benimsendi. Toplantıda hazırlık çalışmalarını için kurulan Yürütme Kurulu Başkanlığı‘na Murat Kocaman seçilirken, N.Sedat Gülşen, H. Avni Gündüz, Ali Fuat Aydın, Barış Aydın, Mustafa S. Çınarlı, Hacer Öztura, Özcan Uğurlu, Dilek Menteşeoğlu, M. Macit Mutaf, Bülent Uzunkuyu, Alpaslan Güzeliş ve Hasan Şahin‘in de Yürütme Kurulu‘nda yer alması benimsendi. Etkinliğin Bilim Kurulu‘nda görev alması için öneri götürülecek isimlerin belirlendiği toplantıda, hem Bilim hem de Danışma kurullarının zenginleştirilmesi için Yürütme Kurulu‘na yetki verildi. İlgili kurum ve kuruluşlardan oluşan destekleyen kuruluşların belirlenmesi için yetki verilen toplantıda, gerçekleştirilecek paneller ve özel oturumlara ilişkin görüş alışverişine bulunularak, etkinliğin tahmini bütçesi belirlendi.

_dsc0025 _dsc0007 _dsc0005 _dsc0003 _dsc0002 _dsc0024 _dsc0015 _dsc0014 _dsc0013 _dsc0010

 

İzmir Tepekule Kongre Merkezi